czwartek, 7 listopada 2013

Pierniczki.

Nie wiem jak Wy, ale ja już od jakiegoś czasu trenuję pieczenie pierniczków ;) Z niecierpliwością czekam na Boże Narodzenie! Okres świąteczny również bardzo lubię, dlatego już dzisiaj proponuje Wam naprawdę bardzo dobry przepis na pierniczki, które można przechowywać nawet rok! Tak, pierniczki na prawdziwym miodzie im starsze są tym lepsze :) 
____________________________________________________


Poniższy przepis na pierniczki jest naprawdę wart wypróbowania. Z ciastem świetnie się pracuje, wykrawanie kształtów uroczymi foremkami sprawia niesamowitą przyjemność :) Pierniczki po upieczeniu są dosyć twarde, co zupełnie nie ma wpływu na to, że znikają z talerza ;) Koniecznie trzeba upiec wcześniej i włożyć do puszki z kawałkiem jabłuszka aby zdążyły zmięknąć przed świętami :) Chociaż ciekawe czy do nich wytrzymają... ;)




Składniki:

  • 550 g mąki pszennej
  • 300 g miodu
  • 100 g cukru
  • 120 g masła
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej (płaskie)
  • przyprawa do piernika (wg uznania, ja daję ok 2-3 łyżek)


Wykonanie: 


W misie wymieszać mąkę, przyprawę do pienika i sodę. W garnuszku rozpuścić masło i cukier, dodać miód i wymieszać. Roztrzepane jajko dodać do mąki, wlać miodową mieszankę i wymieszać.

Wyłożyć na obsypaną mąką stolnicę i zagnieść ciasto, w razie potrzeby podsypując mąką.

Gotowe ciasto wałkować na grubość 2-5 mm i wykrawać kształty. Wykrojone ciasteczka ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Jeżeli chcemy zawiesić pierniczki na choince należy słomką do napojów robić dziurki w dowolnym miejscu do przewleczenia wstążki.

Wstawić do nagrzanego do 180ºC piekarnika i piec ok 8-12 minut (w zależności od grubości).
Ściągnąć z blachy dopiero po wystudzeniu (prosto po wyjęciu z piekarnika pierniczki są miękkie, po wystygnięciu twardnieją).

Upieczone pierniczki przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce.

Uwaga! Jeżeli chcecie polukrować pierniczki proponuję przygotować lukier na bazie białka.
  • 90 g białka
  • 450 g cukru pudru
  • 5-6 kropli soku z cytryny lub octu winnego
W misie miksera umieścić wszystkie składniki i ucierać przez ok 15-20 minut na najwyższych obrotach (końcówki do ubijania białek). Gotowy lukier można dowolnie barwić, lecz należy do tego używać barwników w proszku lub paście, barwniki w płynie rozrzedzą lukier. Lukier przełożyć do rękawa cukierniczego, odciąć rożek tak aby powstała maleńka dziurka i dekorować pierniczki. Można również wykorzystać apteczne strzykawki: wyjmujemy tłok i nakładamy lukier do środka strzykawki, wkładamy tłok i niczym pielęgniarka wyciskać zawartość strzykawki ;)
Polukrowane pierniczki można posypać kolorową posypką lub innymi jadalnymi dekoracjami.

Poniżej przedstawiam zdjęcia kilku próbnie udekorowanych pierniczków :) Proszę o wyrozumiałość, niestety nie jestem w tym kierunku uzdolniona ;)


Dekorowanie pierniczków to naprawdę dobra zabawa, wcale nie trzeba mieć zdolności manualnych - wyszły nawet mi, dlatego gorąco Was zachęcam do dekorowania ;) Dzieci są zachwycone i zajęte na co najmniej godzinę ;)



Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj tutaj swój komentarz. Komentarze są moderowane.